Судини у нашому тілі — це цілодобова кур’єрська служба, яка доставляє до органів необхідну порцію кисню та корисних речовин. Із віком деякі “кур’єри” починають давати збій, втрачаючи по дорозі необхідний багаж, або зовсім відмовляючи в доставці. Розпізнати ознаки старіння судин і прогресування атеросклерозу в різних частинах тіла досить легко.
ПРО СУДИНИ
ВИ У ГРУПІ РИЗИКУ, ЯКЩО
Установлено, що ризик розвитку інфаркту підвищується у людей, чиї близькі родичі перенесли інфаркт. Проте значення генетичного чинника зводиться до мінімуму за умови дотримання здорового способу життя.
Атеросклероз судин розвивається не лише через порушення обміну ліпідів в організмі. Унаслідок цього накопичуються “погані” ліпіди, які й відкладаються у стінці судини.
Сила, що діє на стінки судин під час кровоплину, і є те, що ми називаємо тиском. Чим більшим є тиск, тим більше навантаження відчуває стінка судини. Щоб зберегли свою цілісність, стінка судини рефлекторно спазмується, потовщується і стає нееластичною. Водночас у місцях найбільшого тиску на судину її внутрішня стінка поступово пошкоджується. У місцях пошкодження накопичується холестерин і формується атеросклеротична бляшка.
У людей із діабетом серцево-судинні захворювання трапляються у п’ять разів частіше, ніж у людей того самого віку з нормальним рівнем цукру. Чому? Надлишок цукру “роз’їдає” стінку судини зсередини. У пошкодженій ділянці дуже швидко накопичується холестерин і формується атеросклеротична бляшка.
У жінок до 50 років атеросклероз трапляється набагато рідше на відміну від чоловіків того самого віку. Чому? Здорові судини — заслуга жіночих статевих гормонів, які «захищають» судини від атеросклерозу, регулюючи вміст холестерину й артеріальний тиск. У постменопаузі, коли рівень гормонів знижується, ризик розвитку атеросклерозу підвищується.
При палінні та вживанні алкоголю в крові зростає рівень гормонів (адреналін, норадреналін), які спазмують судини, підвищують артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень. Чим частіше серцево-судинна система отримує такі “тренування”, тим вищим є ризик її раннього зношення.
Відсутність дозованих фізичних навантажень різко знижує інтенсивність обміну речовин, тому що м’язи перестають споживати глюкозу і жирні кислоти, надлишок яких відкладається у стінках судин.
Часті стреси пов’язані зі стрибками артеріального тиску, що негативно позначається на судинах и передчасно “зношує” їх.